نیاکان آقا میرزا جواد آیت اللهی (1)

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  نیاکان آقا میرزا جواد آیت اللهی *

  بنا به سلسله نسب پدر در پدر : میرزا جوادبن حاج میرزا علی شریف ( آیت اللهی ) بن میرزا محمد جعفر( شریف ) بن میرزا محمد باقربن حاج میرزا علیرضا شریف یزدی بن حاج محمد ابراهیم ابن حاج عزیز ابن ملٌا حسین (1) ابن ملٌا قاسم ابن .....ابو العلاء الدین ....ابن میرزا علی شریف (2) و معین الدین علی معلم یزدی (3).

  از آنجا که طبق اسناد بدست آمده ی اخیر ، میرزا محمد باقر شریف ، از خاندان شریف ،  به احتمال قریب به یقین نواده شیخ ابوطالب اردکانی حائری یزدی (4) ، و وی از احفاد شمس تبریزی است (5) ، میرزا جواد آیت اللهی می تواند از احفاد شمس تبریزی نیز به شمار رود .

  از سوی مادرِ پدرنیز نسب میرزا جواد را به شیخ ابوطالب مزبور می رسانده اند .

  میرزا جواد از نوادگان دختری آیت الله العظمی آقا سید یحیی موسوی یزدی ، از احفاد امامزاده داود جندق ، از احفاد احمد بن موسی بن جعفر ملقب به شاه چراغ شیراز و از آنجا تا امام موسی کاظم (ع) است .

  به روایات شفاهی متعدد مادر آقا سید یحیی یا مادر پدر ایشان نیز از احفاد امام هفتم به واسطه امامزاده جعفر (ع) مدفون در یزد بوده اند (6).

  از سوی مادر ِ مادر : میرزا جواد ابن بی بی رباب بنتِ حاج شیخ مهدی بن حاج شیخ محمدبن آخوند ملٌا اسماعیل عقدایی یزدی

  * توضیحات از علیرضا آیت اللهی

  (1) برخی از اخفاد احتمال می دادند که ملٌا حسین ، ساکن اصفهان و جدٌ مادری حاج عزیز بوده است و حاج عزیز در واقع فرزند حاج محمد چیت ساز اصفهانی و از سلاله شریفان یزد است که در زمان سلطنت صفویان به اصفهان مهاجرت کرده غالبا" در پایتخت می زیسته اند ، و ملٌا عبدالله بهابادی یزدی ، معلم شیخ بهائی ، هم که تولیات وقفیاتی از وی تا به حاج عزیز رسیده بوده است ، بنا به وصلتی ، از اجداد مادری خاندان شریف یزدی است .

  (2) میرزا علی شریف عارفی همزمان و همنشین با شیخ علی بنیمان ( متوفی 781 ق ) و یحتمل چون وی از شاگردان شیخ دادا محمد بوده است.

  (3) احفادی متعدد از شریفان ، معلم یزدی را جدٌ خود می دانستند که تولیت وقفیات اولادی وی در اهرستان یزد فقط نزد حاج عزیز بوده و از آنجا به زور حکٌام قاجاری از ید شریفان خارج شده است . ضمنا" گفته می شد که وی یحتمل پدر همسر فرزند میرزا علی شریف یا حتی پدرهمسرخود میرزا علی بوده است .

  (4) 

  (5) فرهنگ یزد، شماره 12، مقاله دکتر سید محمد طباطبایی اردکانی 

  (6) شخص آقا میرزا جواد این گفته ها را مستند نمی دانسته اند . 

  نویسنده : میرزا جواد آیت اللهی MIRZAJAVAD AYATOLLAHI بازدید : 785 تاريخ : دوشنبه 11 آذر 1392 ساعت: 14:56

  لینک دوستان

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123