نامگذاری و وجه تسمیه میرزا جواد آیت اللهی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

   

  نامگذاری نوزاد (وجه تسمیه )

   نام هرکس در یزدِ یک قرن قبل از این ، شاید بسیار بیش از امروز ، حاکی از هویت وی بوده است : نژاد و ملٌیت ، مذهب ، شرافت خانوادگی ، مقام و منزلت اجتماعی ، و...


  ... از همه مهمتر شاید حفظِ کیانِ تباری یا در واقع نام بزرگان خاندان بوده است تا با « زنده کردن نام بزرگ متوفی » سبب یاد آوری وی نزد مردم و طلب آمرزش وی شود ، به این وسیله مورد قدرشناسی فرزندانش واقع شده باشد ؛ و در ضمن کسی که نام بزرگی از خاندان را بر وی نهاده اند با بزرگی خاندانش معرفی شده به این بزرگی مباهات کند .

  با اینهمه این نام یا هرنام دیگری برای نوزاد را نیز بزرگان ، و قاعدتا" پدربزرگ ها انتخاب می کرده اند ؛ که در مورد آقا میرزا جواد با وجود داشتن پدر بزرگی چون آیت الله العظمی آقا سیٌد یحیی موسوی یزدی ، می دانیم که اولویٌت انتخاب نام به پدربزرگ پدری ایشان ، یعنی حجٌت الاسلام آقا میرزا محمد جعفر شریف ، که مسنٌ تر هم بوده اند داده شده است ؛ و انتخاب نام جواد در هرحال نمی توانسته است انتخاب پدربزرگ مادری بوده باشد که در آن زمان خود صاحب فرزندی بنام جواد بوده اند .

  منقول است که انتخاب نام از سوی پدربزرگ پدری بوده است ؛ امٌا همگی از وجه تسمیه آن اظهار بی اطلاعی می کرده اند .

  تا آنجا که ما مطالعه و دریافته ایم ، نام جواد در بین خویشان پدری ایشان وجود نداشته است و « میرزا » ( تقریبا" به معنی تحصیلکرده چون آیت الله ، ملٌا ، دکتر یا طبیب ، مهندس ، و... ) البته لقب مبدل به نامی بوده است که بزرگان بر فرزند خود می نهاده اند تا بزرگی و فضل و کمال خاندانی فرزند را برسانند (1) .

  شاید بی جا نباشد که در این مورد به یک موضوع استثنائی و کمتر شناخته شده اشاره کنیم :

  مدٌتی قبل از تولد آقا میرزا جواد آیت اللهی ، یکی از آزادیخواهان آذری آن زمان بنام میرزا جوادخان سعدالدوله به شهر یزد تبعید و در منزلی ( که بعدا" بخشی از آن مطب دکتر رضوی شده است ، در ضلع شمال شرقی میدان شاه طهماسب ( بعثت کنونی ) ، در جوار منزل آقا میرزا محمد جعفر اسکان یافته است ؛ و این امر سبب علقه ای قابل توجه بین این دو گردیده است .

  آقا میرزا محمٌد جعفر که در بدو امر از مشروطه خواهان بوده است ؛ و از این نظر تا حدودی با آقاسید یحیی اختلاف نظر داشته است پس از باز گشت سعدالدوله که دربدوامر لقب « ابوالملٌه » ( پدر ملٌت ) را یافته است امٌا پس از آن به اسبداد و استکبار انگلیس پیوسته است ، نقش انگلیس ، نقش اقلیٌت های ساختگی دینی ، و به خصوص نقش اراذل و اوباشی که نه تنها بنام انقلاب به چپاول مال مردم پرداخته اند بلکه حتی به برخی ازسنگ قبرهای مقبره ملا اسماعیل طمع ورزیده اند... از مشروطه طلبان کناره می گیرد و به دلیل ضعف مزاج شدید و روز افزون عملا" خانه نشین می شود ؛ و فقط خاطراتی از خود برای این نخستین نوه بسیار عزیزش به جای می گذارد .

  امٌا در زمان تولد و احتمالا" ورود آقا میرزا جواد در مهرماه 1282 شمسی به یزد میرزا جواد سعدالدوله همچنان در یزد حضور داشته و لابد اخباری از پیروزی های مشروطه طلبان توسط طرفداران خود از تهران دریافت می داشته است . 
   
  (1) : میرزا علی آیت اللهی : میرزا کسی است که مادرش از سادات بوده باشد و... ( نگاه کنید به کامنت مربوطه ) ...
   
  نویسنده : میرزا جواد آیت اللهی MIRZAJAVAD AYATOLLAHI بازدید : 714 تاريخ : دوشنبه 11 آذر 1392 ساعت: 22:26

  لینک دوستان

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123