6 دی 1307 روز قلم قرمز بر حوزه های علمیه ایران

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  6 دی
  روز قلم قرمز بر حوزه های علمیه ایران
  مگر ، تا حدودی ، حوزه علمیه قم...
   
  سال 1307 یكی از آن سالهائی است كه مجموعا" تاریخ برعلیه یزد و یزدی ، به خصوص روحانیت یزد ، ورق خورده است . بخشی از روحانیت یزد تاسیس بانك ملی در سال 1306 را نوعی رسمیت بخشیدن به رباخواری، و آنهم با سوء استفاده دولت می دانسته است . اكثر بازاریان یزد راه آهن سراسری ایران را جاده ای برعلیه شاهرگ شوسه جنوب شرقی به شمال غربی و موقعیت ممتاز تجاری یزد بر سر این راه ، مشهور به راه ادویه ، و آنهم با دریافت مالیات قند و شكر از مردم این شهر برای ساختن راه آهن برعلیه خود ! می دانسته اند .
  سال 1307 ، زمانی كه شهید فرخی یزدی ، عنقریب نماینده یزد در مجلس هفتم شورای ملی ، به حمایت از حكومت رضاخانی ، و در اینجا به حق ، در اداره روزنامه طوفان جشن الغاء كاپیتولاسیون برپا كرده بوده است ؛ روحانیون فهیم این شهر نگران چند و چون قانون مدنی ، شرایط وكالت دادگستری ، و قانون متحد الشكل كردن لباس عموم مردم ( كت و شلوار و كلاه پهلوی ) بوده اند . وكالت حاج امین الضرب اصفهانی ، یکی از بزرگمالکان و شقی بهره کشان سابق در یزد ،  در مجلس از تهران كه عداوتی چند با تجار بزرگ و متدیٌن یزد داشته است ، و وضع قانون انحصار تریاك كه برعلیه كشاورزان و بازرگانان تریاك یزد به عنوان بهترین تریاك جهان عمل می كرده است ، نیز به زیان مردم این شهر تمام می شود . اما صرفنظر از دستگیری و تبعید سید حسن مدرس آنچه كه اضمحلال حوزه علمیه یزد را قانونی كرده است قانون توحید لباس مصوب 6 دیماه 1307 شمسی است .
  بنا به این قانون :
  ماده دوم – طبقات هشتگانه ذیل از مقررات این قانون مستثنی هستند : اولا" مجتهدین از مراجع تقلید كه اشتغال به امور روحانی داشته باشند . ثانیا" مراجع امور شرعیه دهات و... ثالثا" مفتیان اهل سنٌت ... رابعا" پیشنمازان اهل محراب . خامسا" محدٌثین كه از طرف دونفر از مجتهدین مجاز اجازه روایت داشته باشند . سادسا" طلٌاب مشغلین به فقه و اصول كه در درجه خود از عهده امتحان برآیند .سابعا" مدرسین فقه و اصول و حكمت الهی ...
  بنا به ماده شش قانون، طلاب شاغل در فقه و اصول میبایست از عهده امتحاناتی كه از آنان گرفته می شد برآیند . اما موادی درسی چون تاریخ و جغرافیا و ریاضی و به خصوص زبان انگلیسی كه در حوزه ها تدریس نمی شد در این امتحانات گنجانده بودند كه طبیعتا" میرزا جواد و امثال میرزا جواد از عهده آنها برنمی آمدند .
  مردودی در این امتحان نیز به مفهوم خلع لباس روحانیت و به خصوص عدم حقٌ استفاده از عمٌامه ؛ و مهمتر از آن مشمولیت خدمت وظیفه و رفتن به « اجباری » بود .
  اما مهم تر از همه قانون نبود ، بلكه به اصطلاح نود و نه درصد قضیه در این بود كه چه كسی و به چه منظور شخصی و چگونه این قانون را اجرا كند . پس از این كه دولت قبول كرد كه این امتحانات به صورت سراسری در تهران برگزار نشود ( كه شاید اگر می شد به نفع روحانیان یزدی یا لااقل كمتر به ضرر روحانیت یزد بود ) مسؤولیت امتحانات مربوطه برعهده اداره معارف ( آموزش و پرورش ) و اوقاف هر محل نهاده شد .
   

   

  نویسنده : میرزا جواد آیت اللهی MIRZAJAVAD AYATOLLAHI بازدید : 460 تاريخ : چهارشنبه 11 دی 1392 ساعت: 15:57

  لینک دوستان

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123