تاریخ تولد آقا میرزا جواد آیت اللهی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  علیرضا آیت اللهی :
  با همه فوت و فنٌ مردم شناسی و شمٌ مردم شناسی که داشتم هیچگاه نتوانستم به تاریخ تولد دقیق مرحوم پدرم ، آقا میرزا جواد آیت اللهی ، دست یابم . رسم بوده است که روحانیان بزرگی چون پدر ایشان ، حجت الاسلام والمسلمین حاج میرزا علی آیت اللهی ، تاریخ تولد فرزندانشان رادر آخرین اوراق یک جلد کلام الله مجید ، که باز به این منظور سفید گذاشته می شده است ، یا صحٌاف صفحاتی سفید به آن اضافه می کرده است ، یادداشت کنند . می گفتند که چنین قرآنی وجود داشته است ؛ امٌا در پاسخ بنده می گفتند نمی دانیم کجاست .
  نخستین شناسنامه پدرم در حوزه علمیه ؟ مفقود شده بود . شناسنام دوم و سوم ( که در شناسنامه اخیر نامشان « جواد » بود ) از نظر محل و تاریخ تولد دقیق نبود ؛ اصولا" گویا این عقیده عمومی که شناسنامه فقط برای اعمال قدرت حکومت رضاخانی برای اجرای قوانین ضدٌ مردمی چون خدمت وظیفه عمومی است ، سبب مجازی شدن اکثر قریب به اتفاق شناسنامه های دوران سلطنت رضا خانی شده باشد .
  از نظر نام و نام خانوادگی برخی خود را دو اسمه می کرده اند . گاه پنج برادر به عمد پنج نام خانوادگی متفاوت می گرفته اند ، و شاید چنین امری در آن زمان نزد روحانیان بیشتر رایج بوده است .
  از نظر محل تولد حدود یک چهارم تا یک سوم فرزندان اعیان شهر یزد تا حد ود دهه 1350 در روستاهای محل ییلاق خانواده شان به دنیا می آمده اند که البته محل تولد همان شهر یزد ثبت می شده است (1) .
  از نظر تاریخ تولد نیز گویا از همان بدو امر تاسیس سازمان سجلٌ احوال کشور ، سنٌ دختران را به دلیل ازدواج ، و سنٌ پسران را به دلیل ازدواج و به خصوص « اجباری » ( خدمت وظیفه عمومی ) چند سالی بالاتر می گرفته اند .
  در یک رونوشت رسمی شناسنامه که از پدرم به دست دارم آمده است :
  وزارت داخله - احصائیه و سجلٌ احوال کلٌ مملکت - دفتر احصائیه و سجلٌ ولایتی یزد - شعبه نمره .... - سواد خلاصه ولادت .
  نمره ورقه هویت 2331 تاریخ صدور روز پنجم ماه اردیبهشت سال 1307 شمسی آقای میرزا جواد دارای نام خانوادگی آیت اللهی فرزند حاج میرزا علی دارای هویت نمره ...صادره از ...و رباب دارنده هویت نمره ... صادره از ...در تاریخ روز...ماه...سال یکهزار و دویست و هشتاد و دوشمسی در شهر یزد محله مصلی ... کوچه ...خانه نمره...یا قریه / قصبه... جزء بلوک ... متولد شده است . وامٌا تاریخ دقیق تر تولٌد آقا میرزا جواد، که بنا به مصاحبه با ایشان و واده شان مورد تخمین و تقویم نگارنده قرار گرفته است :
  جمعه 12 جمادی الثانی 1324 قمری
  جمعه 12 امرداد 1285 شمسی
  جمعه 12 اوت 1906 میلادی
  (1) در جائی بنده سهوا" محل تولدشان را حلال آباد نوشته ام حال آنکه بعدا" به یادداشتی برخوردم که محل تولدشان را نیر در باغی در جوار مسجد آنجا ذکرکرده بود و ضمن تفحٌص معلوم شد که زمان تولد ایشان اصولا در مزرعه حلال آباد متعلق به پدرشان ساختمان اعیانی و قابل سکونت وجود نداشته است . جالب توجه این که  محل تولد ایشان ، به فرض هم که در شهر یزد میبوده است ، محله مصلی ذکر شده است حال آنکه خانواده ایشان تا حدود سال 1293 - 1394 هجری شمسی در محله میدان شاه ، ضلع شمال شرقی آن میدان ، و بعدا"در محله عباسیه ، ضلع شمال غربی آن میدان ، سکونت داشته اند ؛ تا در حوالی تاریخ مزبور که  پدرشان خانه ای در محلٌه مصلی ، کوچه گودال مصلی ( خیابان آیت اللهی کنونی ) ، خریداری و در آن سکونت گزیده اند .  
   
  نویسنده : میرزا جواد آیت اللهی MIRZAJAVAD AYATOLLAHI بازدید : 532 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 14:21
  برچسب‌ها :

  لینک دوستان

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123