نیاکان آقا میرزا جواد آیت اللهی (2) خاندان شریفان یزد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

   

  خاندان شریفان یزد

   

  افسانه هائی « درون خاندانی » وجود داشته است که نسب آقا میرزا جواد آیت اللهی را به شریفان قدیم یزد_ که گویا ، در زمان سلطنت صفویان ،در چند نسل هم به اصفهان مهاجرت کرده در زمان نادرافشار یا کریمخان زند به یزد بازگشته اند – تا میرزاعلی شریف از عرفا و فضلای آخرین سالهای حکومت مغولان می رساند ؛ که این شریف ، همعصر مبارزالدین محمد و شاه شجاع مظفری ، از همراهان شیخ زین الدین علی بنیمان ( متوفی 781 ق ) ، و احتمالا" خلیفه و جانشین وی بوده است .


  نیز ، گویا وقفیٌات اولادی معین الدین علی معلٌم یزدی ، دانشمند معاصر مظفریان ، درتولیت این خاندان بوده مستندا" نسبشان را به آن عالم بزرگوار می رسانیده است ؛ که با تاسیس سازمان اوقاف، و ایجاد تضییقات برای روحانیان آزاده ای چون حاج میرزاعلی شریف ( آیت اللهی ) ، پدر آقا میرزا جواد ، ازید تولیت ایشان خارج شده است .


  برخی این خاندان را از اعقاب ملٌا عبدالله یزدی ، استاد شیخ بهائی ،نیز برشمرده اند که هیچ شاهد و بیٌنه ای در این باره یافت نشده است .


   آقا میرزا جواد و اخوانشان خود را از احفاد عالم عارفی بنام ابوالعلاء یا ابوالعلاء الدین که مقبره اش تا زمان انقلاب اسلامی در خانه ای ، با پنجره ای به معبر عموم ، در کوچه ای فرعی در مقابل در ورودی کاروانسرای پسته یزد باقی بود ، می دانستند که شجره النسب مکتوبی در این باره وجود نداشت .


  همچنین از اعقاب خود در زمان افشاریان و زندیان از دونفر نام می بردند که هردو ملقب به ملٌا و بنابه مفهوم این لقب در آن زمان لابد از روحانیان و مدرسان  بزرگ حوزه روحانیت بوده اند :


  ملٌا قاسم


  ملٌا حسین


  و از آنجا به بعد اجداد آقا میرزا جواد تقریبا" به طور کامل و به ترتیب زیر شناخته شده اند :


  حاج عزیز چیت ساز


    روحانی – بازرگان و صنعتگر : دارای املاکی گسترده به ویژه در اطراف نیر ، و هنزاء  ،کارخانه بزرگ چیت سازی در یزد ( که بعدا" بخشی از آن محل چاپخانه گلبهار یزد بوده است ) ؛ و مغازه های متعدد ... برخی از احفادش وی را پدر زن آخوند ملٌا اسماعیل عقدائی یزدی محسوب می داشته اند .


  حاج محمد ابراهیم شریف یزدی


   از بزرگان یزد که به عنوان « شریف » سمتی نظیر سمت شهردار را در شهر یزد یا ، با توجه به ناسازگاری ساکنان افغان و غبر افغان سنٌی و شیخیه و... که ساکن محله های جنگل و فهادان و... بوده اند با سایر مردم غالبا" شیعه دوازده امامی شهر ، بخش اعظم آن در جنوب این بلده ، بر عهده داشته است  .


  حاج میرزا علیرضا شریف یزدی


   که برخی از کتابهای تاریخی وی را به اشتباه « اردکانی » هم نوشته اند ؛ جانشین حقیقیِ آخوند ملا اسماعیل عقدائی یزدی ، مجتهد اعلم ناحیه یزد در زمان محمدشاه قاجار ، و بنیانگذار حوزه علمیه قائمیه مشهور به ملا اسماعیل ، بوده است که تالیفاتی متعدد ، و از آنجمله « رساله الاحکام » داشته است .


  میرزا محمد باقر شریف یزدی


   که وی را نیز گاه « اردکانی » نوشته اند ، از ادبا و شعر شناسان بزرگ عصر خود مولف کتاب بسیارمشهور « جامع الشواهد » ، و امام جماعت مسجد ملااسماعیل بوده است  .


  میرزا محمد جعفر شریف یزدی


   رئیس حوزه علمیه قائمیٌه ، امام جماعت مسجد ملااسماعیل قبل از بیماری مدید خود ، و خطیبی مشهور و مبارز با استبداد قاجاریان بوده است .


  حاج میرزا علی شریف یردی ( آیت اللهی )


   پدر آقا میرزا جواد که از مجتهدان و مدرسان شهر یزد و امام جماعت مساجد ملٌا اسماعیل ( نوبت صبح ) ، و مصلی عتیق در نوبت های ظهر و عصر و مغرب و عشاء بوده اند .

  نویسنده : میرزا جواد آیت اللهی MIRZAJAVAD AYATOLLAHI بازدید : 739 تاريخ : دوشنبه 11 آذر 1392 ساعت: 16:31

  لینک دوستان

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123