کودتائی سلطنتی - درونی بر علیه حوزه علمیه یزد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  كودتا برعلیه حوزه علمیه یزد
   
  سالهای 1306 ، 1307 و 1308 شمسی سالهای پایان بخشی حقیقی بر قدرت همچنان بزرگ حوزه علمیه یزد محسوب می شود . ابتدا فاجعه فوت آیت الله آقا سید یحیی ، پس از سالها بیماری ، رخ می دهد ؛ كه می گویند تقریبا" تمام مردان و بیش از نیمی از زنان شهر یزد در مراسم تشییع و به خاك سپاری ایشان شركت داشته اند (1) و چنین جمعیتی یكجا هیچگاه تا انقلاب اسلامی در سال 1357 تكرار نشده است .
  آنگاه نوبت فشارهای مستقیم و غیر مستقیم عوامل رضاخانی در یزد بر خانواده های بزرگ مذهبی یزد ( آیت اللهی – علومی – كرمانشاهی – مدرس و مدرسی و... ) رسیده است . ازجمله با قائل شدن تبعیضاتی شدید در اجرای قانون نظام وظیفه عمومی كه خود موجب اعتراض روحانیت یزد بوده است با چشم پوشی از برخی از فرزندان سرمایه داران بازاری یا برخی از فرزندان روضه خوانان وابسته به حكومت در جلب و اعزام طلبه ها و فرزندان روحانیان بزرگ به اجباری عمد داشته اند كه در این راستا فرزند سوم حاج میرزا علی به نام آقا جعفرآقا در حوالی سال 1315 و 1316 ش به خدمت اجباری در تهران اعزام می شوند .
  مبارزه روحانیت با حكومت رضاخانی تقریبا" درتمام ایران علنی شده بوده است . پس از مطلع شدن مردم از جریانات مختلف ضد مذهبی و به خصوص كتك خوردن شیخ بافقی از شخص رضاخان ، كه به حجاب خانواده اش در حرم حضرت معصومه (ع) ایراد وارد كرده بوده است ، احساسات مردم مسلمان و به خصوص روحانیان یزد بر علیه حكومت رضاخانی به اوج می رسد .
  در سال 1306 پس از هماهنگی هائی كه بین روحانیان سراسر ایران حاصل می شود میرزا جواد در معیت حاج میرزا علی ، پدر خود به مجمع قم می روند حال آنكه در همان زمان نیمی بیشتر از روحانیان یزد ، به هردلیل یا به هربهانه از این امر سرباز می زنند . اما در قم نیز با اختلافاتی در درون حوزه مواجه می شوند ؛ و این تجمیع كه ظاهرا" برعلیه قانون اجباری و در واقع برعلیه سیاست های ضد مذهبی رضاخانی بوده است آنطور كه باید و شاید مؤثر واقع نمی شود . سهل است ، به زودی در اصفهان عواملی پشت پرده به بهانه عزاداری در فوت حاج آقا نورالله هیئت تیغ زنی به راه می اندازند كه طی آن دونفر تیغ زن غافل از شدٌت جراحات وارده برخود فوت میكنند و افكار عمومی را به نفع سیاست های ضد مذهبی رضاخان ترمیم می كنند ؛ و این سنٌت استفاده از هیئت های عزاداری ( كه لوطیانی كم اعتقاد در راس آنها قرار داشته اند ) برعلیه روحانیت حقیقی كشور به جامی ماند تا به تدریج ، و به خصوص پس از فوت آیت الله بروجردی ، به مخالفت با خود حكومت سلطنتی تبدیل می شود .
  در 1308 بنا به قانون متحد الشكل كردن البسه تمام حوزه های علمیه سراسر كشور ( مگر تا حدودی حوزه علمیه قم ) به تعطیلی می گراید كه دراین میان می توان گفت حوزه علمیه بزرگ یزد در واقع منهدم می شود : در یادداشت بعدی...
  نویسنده : میرزا جواد آیت اللهی MIRZAJAVAD AYATOLLAHI بازدید : 512 تاريخ : چهارشنبه 11 دی 1392 ساعت: 15:49

  لینک دوستان

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123